Prečo by ste si mali zaobstarať do záhrady indické bežce

Máte obrovskú záhradu a lámete si hlavu nad tým, ako sa čo najefektívnejšie postarať o parazitov? Zvážte chov indického bežca – plemena kačíc známeho svojím požieraním škodcov!

Výhody chovu indických bežcov na záhrade spočívajú najmä v tom, že sa v jarných, letných a jesenných mesiacoch nemusíte príliš obávať o slizniaky, chrobáky a iný drobný hmyz, pretože bežce sa živia práve hmyzom a skoro všetky takéto živočíchy vám pomôžu zlikvidovať. Nemusíte sa báť o to, že by vám pošliapali a zničili rastliny, sú totiž veľmi ľahké. Ani ich konzumácia zeleniny a iných plodín nie je problémom – konzumovanie mäsitej potravy v podobe hmyzu im bohato stačí. Radi si ale pochutia aj na pšenici, ktorú im môžete podávať ako príkrm.

Indické bežce

Čo je potrebné zaobstarať si, ak ste sa rozhodli pre chov indických bežcov? V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že kačky potrebujú pre svoje ideálne fungovanie aj nejakú vodnú plochu, menších alebo väčších rozmerov. Ak doma nemáte práve jazierko, nezúfajte. Postačí aj väčšia nádoba s priemerom okolo dvoch metrov. Ak je kačičiek viac, v menších priestoroch je im už pri kúpaní tesno. Môžete využiť napríklad staré pieskovisko alebo väčší plastový sud prerezaný napoly (po strane). Radi majú vodu na viacerých miestach, preto im ju môžete nechať v pár vedrách rozmiestnených po záhrade. Ak ich chcete prikrmovať pšenicou, treba počítať s jej pravidelným nákupom. V neposlednom rade potrebujú kačky aj nejaký prístrešok, kde sa môžu uchýliť na noc. Je vhodné niečím ho vystlať, napríklad slamou. Bežce rady behajú, preto by ste im mali nechať veľa voľného priestoru a nenechávať ich zatvorené na ohradenom území (ak chcete, aby vám pomáhali s likvidáciou škodcov). 

Plávajúca kačica

Čo sa deje s bežcami v zime? Potrebujú nejakú špeciálnu starostlivosť? Nebojte sa, kačičky vydržia byť von do teploty mínus päť stupňov, nevadí im ani sneh. Čo by však bolo treba pre ne urobiť, je – ak by to bolo možné – každý deň im dolievať do „rybníka“ teplú vodu, aby sa mali z čoho napiť a okúpať sa. Mali by mať aj stály prístup do búdky, kde prespávajú, aby sa tam mohli ísť kedykoľvek zahriať a oddýchnuť si, ak im bude príliš veľká zima. Samé vedia, kedy je to na nich veľa – vtedy zostávajú prevažne dnu a von sa idú len nažrať a rýchlo prebehnúť. 

Ak ste si po prečítaní článku a oboznámení sa s podmienkami chovu rozhodli zadovážiť si kačice, gratulujeme!

About the author