Testovanie nám môže zachrániť život

Naposledy sme sa s pandémiou stretli pred tromi rokmi, keď sa vo svete začal šíriť vírus COVID-19, ktorý dal ľudstvu ďalšiu facku v podobe miliónov mŕtvych. Táto ťažká situácia však vyburcovala vedcov, aby začali pracovať na vývoji novej vakcíny proti tejto chorobe a štáty začali aj s testovaním obyvateľov, čo bol veľmi účinný spôsob prevencie jej šírenia.

Chrániť sa pred vírusmi dá aj takto

Proti šíreniu infekcie je najlepší spôsob byť na ňu pripravený a predchádzať jej, to sa dá aj formou testovania ľudí na prítomnosť vírusu v organizme, ich následným izolovaním od zdravej populácie, a tak na tento účel vznikli antigénové testy. Tie antigénové testy dokážu odhaliť infekčnú osobu ešte skôr, ako sa u nej prejavia prvé príznaky choroby, je to rýchla a hlavne efektívna metóda a tento rýchlotest je jednoduchý.

Postupom času pribudli na trhu u aj antigénové testy, určené na samotestovanie obyvateľov, keďže ide o veľmi spoľahlivé, kvalitné a, samozrejme, certifikované testy, výsledok sa dozviete už o 15 až 20 minút, pri použití samotestov už nie je nutné nijaké iné či špeciálne vybavenie. Na trhu sú dostupné antigénové testy CovidExpert ako malé, ale aj väčšie balenia.

Zabráňme šíreniu chorôb prevenciou

Na testovanie si môžete vybrať napríklad súpravu na rýchle testovanie 2019-nCoV (imunochromatografia z koloidného zlata). Spôsob odberu je výter z prednej časti nosa, neinvazívny. Táto súprava obsahuje 100 ks (4 balenia po 25 ks) a výsledok testovania sa dostaví o 10 minút, test je určený na samotestovanie.

Ďalším typom testu je súprava, ktorou sa v klinickej vzorke kvalitatívne zisťuje prítomnosť antigénov SARS CoV-2 (imunochromatografia s koloidným zlatom). Ide o veľmi obľúbený druh testov novej generácie, pri ktorých testovacia karta určí špecifickú reakciu antigénov a protilátok, a tiež technológiou imunoanalýzy. Dĺžka testovania je 15 minút a takisto je určený na samotestovanie. Tvrdá realita nedávnych dní nám pripomenula, že zdravie človeka je krehké, stačí neviditeľný vírus a náš život je v ohrození, preto sa treba chrániť a myslieť na preventívne opatrenia skôr, než nás vírus dostane na kolená.

About the author